akcja Konin
Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta


Budżetowy tort – Liczy się miasto.

2014/06/22


Dobiega końca nasz projekt Liczy się miasto, realizowany wspólnie z Kaliską Inicjatywa Miejską i Stowarzyszeniem Jeden Świat. Postanowiliśmy go uczcić duuuuużym tortem na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami Konina, które zorganizowaliśmy 21 czerwca w czasie Dni Konina. Tort, wizualizację budżetu miejskiego, przygotowali Kazimierz Gmerek i Dorota Wróblewska z Pracowni „Garaż Sztuk”, którym bardzo dziękujemy za pomysł i wsparcie, które nam okazali.

DSCF4283

 

Nasz tort przyciągał uwagę wielu ludzi. Dzięki niemu mogliśmy  zaprezentować wszystko to, co wypracowaliśmy w czasie trwania projektu. Bardzo podobało się wszystkim, zatrzymującym się  przy torcie, nasze podejście do pokazania budżetu – nie całe, spore niekiedy sumy przeznaczone na poszczególne działy, tylko to ile z podatków przeciętnego mieszkańca Miasto wydaje na różne sprawy. Niektóre liczby budziły zdumienie np. tylko 10, 59 zł od mieszkańca na promocje miasta, albo aż 454 na utrzymanie administracji publicznej w naszym mieście. Oprócz tortu mieliśmy też przygotowane tablice z ikonografikami, które zwiedzającym bardzo się podobały –  twierdzili, że dzięki temu łatwiej przybliżać budżet nie tylko zainteresowanym tym tematem. Niektórzy myśleli, że nasz monitoring polegał na wyszukiwaniu w budżecie miejskim różnego rodzaju niedociągnięć, a nawet afer finansowych. Jeszcze raz powtarzamy – chodziło nam o pokazanie budżetu tak, żeby mogli go „czytać” i zrozumieć kompletni laicy – tak jak my w chwili gdy zaczynaliśmy. My wiemy już więcej i chcemy się teraz tą wiedzą dzielić. I będziemy to robić na pewno. Zachęcaliśmy też do zadawania pytań nie tylko nam, ale i władzom miasta. Liczymy, że efekt naszych prac będzie dobrym punktem wyjścia do takich pytań.

W czasie tych kilku godzin rozmawialiśmy nie tylko o budżecie miejskim. Wiele było rozmów o tym co się dzieje w Koninie, o nadchodzących wyborach samorządowych, o terenach inwestycyjnych, o pracach naszego samorządu itp. Wykorzystamy te rozmowy w pracach Akcji Konin, obiecujemy. Kilka z nich natchnęło nas do nowych działań. A przy okazji, wykorzystując obecność tylu ludzi w jednym miejscu, promowaliśmy też Koniński Budżet Obywatelski, czyli coś co zaprząta nasze myśli od kilku tygodni. Mamy nadzieję, że dzięki tym rozmowom powstanie jeszcze kilka fajnych, szalonych pomysłów do KBO

Serdecznie prosimy przy okazji o wypełnienie ankiety dotyczącej naszego projektu [kliknij i wpełnij]. Z góry serdecznie dziękujemy.

I jeszcze jedne podziękowania. Dla dyrekcji Konińskiego Domu Kultury za pomoc w zorganizowaniu naszego spotkania z mieszkańcami.

Waldemar Duczmal

Comments

comments

2015 :: Stowarzyszenie Akcja Konin - Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta

Modernizacja strony www finansowana przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG