akcja Konin
Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta


Dlaczego?

2018/09/22


Niedawno rozpoczęta kampania wyborcza toczy się jeszcze w Koninie niemrawo (z jednym wyjątkiem, o którym wspomnę za chwilę), więc macie jeszcze chwilę czasu, żeby przeczytać o powodach, dla których Akcja Konin zaangażowała się czynnie w tegoroczne wybory. Słowa wyjaśnienia kieruję do naszych byłych członkiń i członków, którzy przez lata pracowali na rozpoznawalność Akcji Konin, do naszych fanów i do przeciwników Stowarzyszenia, bo uważamy, że Wam się po prostu należą.

 

Zauważyliście zapewne nasze zaangażowanie w kampanię niezależnego komitetu wyborczego ZmieniaMy Konin i wielu z Was zadaje sobie zapewne pytanie dlaczego? Dlatego że w pamięci mamy słowa Jacka Kuronia, naszego nieoficjalnego patrona od samych początków Akcji Konin: “Nie palcie komitetów, zakładajcie własne!”. Potraktowaliśmy je serio i jesteśmy współzałożycielami, wraz z wieloma konińskimi aktywistkami i aktywistami miejskimi, Komitetu Wyborczego Wyborców ZmieniaMy Konin. Widujecie nas na akcjach organizowanych przez ten komitet, obserwujecie nasze profile w mediach społecznościowych, na których gorąco prosimy o głosowanie na naszych przyjaciół, którzy się na jego listach znaleźli. Członkinie i członkowie Akcji Konin kandydują z list tego komitetu, kandydatem na prezydenta Konina jest wieloletni wiceprezes Akcji Konin, Damian Kruczkowski. To ich świadome decyzje, które mocno wspiera zarząd Akcji Konin, którego członkinie i członkowie, jak zapewne zauważyliście, jednak nie startują do Rady Miasta Konina. 

 

Przez wiele lat kojarzeni byliśmy jako organizacja strażnicza, działająca na rzecz poprawy transparentności samorządu. To był nasz główny kurs, i wiele/wielu z Was dziwi prawdopodobnie tak “nagłe wejście w politykę”. Monitoring władz jest tylko monitoringiem, zmiany w jawności samorządów to powolna ewolucja. Mieliśmy do wyboru nadal kontrolować tylko koniński samorząd albo podjąć działania na rzecz szybszych zmian, spróbować czynnie w nich uczestniczyć, mieć większe poczucie sprawczości. Idealnym przykładem jest tutaj napisana przez Akcję Konin Obywatelska Strategia Rozwoju Miasta Konin 2020. Nie mieliśmy żadnego naszego przedstawiciela w samorządzie, więc została tylko kolejnym dokumentem, wyrażającym nasze, i nie tylko, marzenia, jakie powinno być nowoczesne miasto. Podobny los spotkał Foresight 2050 stworzony przez Pracownię Miejską, przy naszym i wielu aktywistek/aktywistów i ekspertek/ekspertów udziale. Postanowiliśmy dokonać więc rewolucji i spróbować mieć większy wpływ na Konin, dzięki naszym (bardzo mocno wierzymy w powodzenie naszych list) radnym. Zaangażowaliśmy się też dlatego, że spotkaliśmy na swojej drodze ludzi, którzy o mieście myślą podobnie jak my. Wraz z nimi stworzyliśmy program wyborczy, który w 100% oddaje to, o co Akcja Konin zawsze postulowała. Teraz już nie tylko w marzeniach ale i w planach jest Konin, do jakiego zawsze dążyliśmy. Szczegóły tego programu znajdziecie tutaj

Dla wielu z nas te wybory, w których tak czynnie uczestniczą, są pierwsze w życiu, dla niektórych zapewne ostatnie, ale zamierzamy w tej kampanii mocno wspierać ZmieniaMy Konin, wykorzystując także szyld Akcji Konin, jej dorobek i doświadczenie w sprawach samorządowych, jakie przez wszystkie lata działania nabyliśmy. Tak więc przez następne 5 tygodni musicie być gotowi na promowanie komitetu wyborczego, w sposób nienachalny i wyważony.

P.S. Nasza prezeska, Miłka Stępień, startuje w tych wyborach do Sejmiku Wielkopolskiego z list Partii Zieloni. Uważamy, że to fair w stosunku do jej kontrkandydatów i naszych sympatyków, gdyż nigdy w naszych działaniach nie monitorowaliśmy Sejmiku Wielkopolskiego. Ją też zamierzamy mocno wspierać, bo zdajemy sobie sprawę, jak ważna dla Konina jest jego przedstawicielka na szczeblu wojewódzkim.

P.S. 2. Sztandarowym dokonaniem Akcji Konin jest serwis monitoringu radnych www.konin.mamprawowiedziec.pl. Zdajemy sobie sprawę, że straciliśmy niezależność czynnie uczestnicząc w kampanii wyborczej. Szukamy więc chętnych osób i/lub organizacji, niezwiązanych z Akcją Konin, które miałyby chęci kontynuować prace związane z rozwojem serwisu i nową kadencją Rady Miasta. Ze swojej strony obiecujemy szkolenie techniczne związane z prowadzeniem serwisu. Chętnych proszę o kontakt na e-mail: waldemar.duczmal@akcjakonin.pl.

Comments

comments

2015 :: Stowarzyszenie Akcja Konin - Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta

Modernizacja strony www finansowana przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG