akcja Konin
Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta


Drugi maraton pisania wniosków do KBO

2014/06/19


18 czerwca po raz drugi Pracownia Miejska i Akcja Konin zorganizowały maraton pisania wniosków do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego (KBO). Ty razem, zgodnie z prośbami zainteresowanych, w środku tygodnia. Maraton trwał od rana do wieczora i w tym czasie pojawiło się u nas wielu fantastycznych ludzi, którzy dzięki KBO chcą zmienić wiele rzeczy w naszym mieście. Tak jak na pierwszym maratonie  usłyszeliśmy wiele pomysłów na imprezy w Koninie, na zmiany w przestrzeni miejskiej (fantastyczny pomysł na miejskie meble), na kolejne place zabaw itp. Oprócz omawiania pomysłów pomagaliśmy także pisać wnioski – po to przecież Was zapraszaliśmy. Zauważyliśmy, że mimo tego, że nie jest to skomplikowane (ale może to tylko nasze odczucie), fakt, że jest to urzędowe pismo, niektórych chętnych do udzielania się przy KBO mocno ” blokuje”. Powtarzamy więc tutaj to co wczoraj mówiliśmy wszystkim: nie tworzycie projektów, Wy tylko opisujecie swój pomysł (jak najdokładniej), a resztą zajmą się urzędnicy.

W Pracowni spotkali się u nas ludzie z podobnymi pomysłami, powstało dzięki temu kilka wspólnych, większych i lepszych od wersji pierwotnych, wniosków. Przy okazji wielkie podziękowania dla pań z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy za telefoniczną pomoc okazaną przy pisaniu jednego (na wzór wilanowski) projektów. Głos nieznanego człowieka w słuchawce, proszącego o podanie cen budek lęgowych dla jerzyków wcale pań nie zdziwił – wszystkie potrzebne informacje mieliśmy w ciągu kilku minut.  Cieszymy się bardzo, że mogliśmy pomóc paniom z Laskówca w wyliczeniu prawie wszystkich kosztów ich projektu i mamy nadzieję, że ich pomysł zagospodarowania parku „przejdzie w cuglach” głosowanie mieszkańców, bo jest naprawdę świetny. Uwielbiamy taki rozmach 🙂 O  takie rzeczy w KBO chodzi!

Przychodziliście nie tylko ze swoimi pomysłami. Więcej, niż na pierwszym maratonie, było pytań o regulamin do KBO. Skrzętnie to spisywaliśmy. Nie wiecie na przykład jak wycofywać swoje, wcześniej złożone wnioski, do korekty. Nie ma na to procedury, opracowaliśmy więc na szybko propozycję w tym temacie: wraz z nowym wnioskiem składajcie też do Urzędu Miejskiego dodatkowe pismo z prośbą o wycofanie uprzednio złożonego wniosku. Ułatwi to urzędnikom odnalezienie Waszego wcześniejszego pomysłu i zastąpienie go nowym- podajcie tylko datę złożenia wniosku i jego tytuł, mamy nadzieję, że to wystarczy. Prosiliście też o edytowalne formy wniosku do KBO gdziekolwiek jest to możliwe. Przekazaliśmy Waszą prośbę do urzędnika odpowiedzialnego za KBO, ale wklejamy plik także tutaj kliknij i ściągnij. Macie też niekiedy kłopot z uzyskaniem odpowiedzi na swoje pytania o tereny (czy należą do Miasta), na których chcielibyście realizować swoje projekty. Piszcie do nas na akcja@akcjakonin.pl w takich sprawach – postaramy się szybko to ustalić wystosowując zbiorcze zapytanie do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. Możecie też sami o to pytać pisząc na adres tjakubek@konet.pl lub dzwoniąc pod numer 63 2401 241. Pytacie też czy wnioski można przesyłać mailem na adres UM. Nie, nie jest to możliwe w tegorocznym wydaniu KBO. Spróbujemy to wprowadzić w przyszłym roku. Ułatwi to pracę wszystkim – Wam, bo nie będziecie musieli specjalnie jechać złożyć wniosków i urzędnikom, którzy nie będą potem mieli dużo pracy przy skanowaniu wniosków.

Wiele było pytań o kolejny maraton pisania wniosków do KBO. Zarówno Pracownia Miejska jak i Akcja Konin pracują przy promocji KBO społecznie. Mamy oprócz tego wiele spraw prywatnych i zawodowych, ale…. OK, wygospodarujemy jeszcze jakoś nasz czas, tylko już nie na cały dzień. Przygotujcie się więc na jakieś popołudnie w przyszłym tygodniu. Więcej informacji podamy wkrótce.

Jeszcze raz wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy u nas byli, którzy do nas pisali i dzwonili. Było warto poświęcić dla Was ten dzień. Do zobaczenia.

 

Waldemar Duczmal

Comments

comments

2015 :: Stowarzyszenie Akcja Konin - Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta

Modernizacja strony www finansowana przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG