akcja Konin
Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta


Gra o Pociejewo.

2015/04/21


Temperatura 94 ºC, wydajność prawie 150 metrów sześciennych na godzinę, zawartość fluorków, chlorków, siarczanów, potasu,  sodu, manganu i wielu innych pierwiastków i związków organicznych. – takie informacje o odwiercie na Pociejewie możemy wyczytać na stronie Urzędu Miejskiego w Koninie. To podobno dobrze. Wierzę w to, widząc entuzjazm konińskich samorządowców, którzy mówią, cytuję: o wielkim skarbie, który znajduje się pod Koninem.

Już wcześniej rozpoczęła się dyskusja o sposobie ewentualnego zagospodarowania tego, co możemy znaleźć pod Pociejewem. Chyba trochę na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. Nie były to, niestety,  żadne konsultacje społeczne (do nich zapewne, mamy taką nadzieję dojdzie), ale pokazywanie i niekiedy wręcz nachalne przekonywanie do gotowej już jednej koncepcji, której głównym filarem jest (kolejna) galeria handlowa, nazywana na planach galerią zdrojową. Wydaliśmy na razie na wiercenia 15 mln zł. (z tego 7 mln to pieniądze pozyskane w NFOŚ). Celowo piszę, że my wydaliśmy, bo pieniądze pochodzą z budżetu miejskiego, czyli z pieniędzy nas wszystkich. I marzy mi się, żeby także wszyscy decydowali co z tym Pociejewem. Koncepcja na zagospodarowanie Pociejewa (ta z galerią handlową) pochodzi od jednego człowieka, radnego Kazimierza Lipińskiego. W całości opracowania zawarte są cenne pomysły, ale pamiętajmy, że należą na razie do kategorii jak można, a nie jak należy zagospodarować ten teren.
 O kolejne koncepcje poprosił Radę Konsultacyjna ds. Gospodarczych prezydent Nowicki. Mamy nadzieję, że Rada wypracuje kilka ciekawych, przydatnych do ogólnomiejskiej dyskusji. Chętnie też wszyscy usłyszą/zobaczą co ma do powiedzenia/pokazania w tej sprawie Rada Miasta. A my namawiamy wszystkich: nie działajmy w oderwaniu od siebie, stwórzmy wspólnymi siłami ( samorząd, biznes i mieszkańcy) plan na to wyjątkowe miejsce. Ale nie tylko plan zagospodarowania, a także plan na najbliższe 50 lat, na wykorzystanie tego, jak mówią samorządowcy,powtórzę cytat po raz kolejny: wielkiego skarbu. Podobno chętnych, wg. prezydenta, nie tylko na inwestowanie, ale i na zakup Pociejewa jest wielu. Niektórzy inwestorzy chcą wyłożyć nawet i 350 mln zł. Ok, niech wykładają, ale spróbujmy im najpierw przedstawić życzenia mieszkańców co do tego terenu.

Pociejewo nie jest prywatne, jest miejskie, wspólne i mamy wpływ na to co się tam będzie działo. Tak więc wpływajmy! Wszystkie pomysły, co Wam tylko do głowy przyjdzie, przysyłajcie na adres akcja@akcjakonin.pl z dopiskiem „Pociejewo”. Posegregujemy je tematycznie i przekażemy do Urzędu Miejskiego tuż przed konsultacjami społecznymi na temat wykorzystania zasobów geotermalnych w Koninie. Możecie też, już w najbliższą sobotę, 25 kwietnia, o godz. 14.00 na Placu Wolności,  pokazać w przestrzeni publicznej swoje wizje rozwoju Pociejewa. Okazja ku temu będzie znakomita, bo Pracownia Miejska organizuje kolejną grę miejską p.t. Gra o Pociejewo, otwierając tym samym społeczną debatę na temat zagospodarowania Wyspy i promując wspólne tworzenie alternatywnych planów zagospodarowania. Serdecznie w imieniu Pracowni zapraszamy.

P.S. Autorowi tego artykułu marzy się drugie w Europie Tropical Islands. Jest zbyt leniwy, żeby jeździć do Berlina. Pomysł oddaje pod społeczną dyskusję.

W.Duczmal

Zdjęcia koncepcji pochodzą ze strony Geotermii Konin.

Comments

comments

2015 :: Stowarzyszenie Akcja Konin - Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta

Modernizacja strony www finansowana przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG