akcja Konin
Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta


Kiedy kończy się karencja na Bulwar Nadwarciański?

2016/06/19


Wypoczywaliśmy sobie wczoraj na plaży, którą wraz z Ruchem Miejskim OK Osiedle Konin i mieszkańcami Konina zrobiliśmy sobie za Amfiteatrem na V Osiedlu. Rozmowa nagle zeszła na różne miejsca w Koninie, których potencjału nie wykorzystujemy. Najbardziej dyskutowano o Bulwarze Nadwarciańskim, w ciągu kilku minut zarzuciliśmy się nawzajem pomysłami na wykorzystanie tego terenu, energia dyskusji była tak duża, że jeszcze chwila i wszyscy poszliby zmieniać Bulwar na swoją, mieszkańca, modłę. I wtedy padło złowrogie słowo: karencja.

Każdy projekt unijny, obarczony jest niestety zakazem komercyjnego wykorzystania przez określony czas. Uważam to za głupotę, ale z prawem nie zamierzam dyskutować. To dziwne, z mojego punktu widzenia prawo, powoduje, że wybudowany kosztem 14 mln. zł Bulwar będzie trzeba po prostu, za duże pieniądze, rewitalizować. I nie chodzi mi o remonty, bo to zupełnie coś innego, tylko o uspołecznienie Bulwaru, animację martwych dotychczas betonowych kostek. Ostatnią podana przez Magistrat datą końca karencji jest 4 września 2017 roku – i tu, wszystkim dyskutującym wczoraj na nowej plaży, coś się przestało zgadzać. Szybko sprawdziliśmy więc w internecie daty – Bulwar oficjalnie otwarto 30 lipca 2011 roku – tutaj relacja z jego otwarcia. Czyżby więc ktoś pomylił daty? Obiecałem więc, wszystkim biorącym udział w dyskusji, że sprawdzę jak to jest z naszym Bulwarem, z możliwością jego pełnego wykorzystania.

Przeszukałem rano internet i swoje archiwa i znalazłem materiał promocyjny czerwca 2016 roku, wywiad prezydenta Józefa Nowickiego dla Portalu LM, w którym prezydent wyjaśnia dlaczego dopiero rok 2017:
[Karencja UE na Bulwar] jeszcze nam ponad rok pozostaje, bowiem ten czas się liczy od rozliczenia inwestycji, a nie od fizycznego zakończenia prac (…) nie można na Bulwarze prowadzić działalności komercyjnej [musiała być specjalna zgoda marszałka województwa na toaletę przy Bulwarze] (…)

i przy okazji dzieli się pomysłami Magistratu na Bulwar:
To co zamierzamy, to co niewątpliwie ożywi Bulwar, to butiki, stoiska z różnymi artykułami, które będzie można sprzedawać. Oczywiście planujemy, że to wszystko będzie powiązane z architekturą. Niestety na to musimy jeszcze trochę poczekać. (…)

Cóż więc nam pozostaje przez najbliższy rok? Nie musimy się uzbrajać w cierpliwość, możemy sami robić wszystko, by Bulwar tętnił życiem – mieszkańców na szczęście nie obowiązuje unijna karencja. Grillujmy tam, organizujmy swoje własne imprezy
(tutaj przykład, oddolnie zorganizowany Finał Lata), wyprowadzajmy tam swoje zwierzaki (pamiętajcie o sprzątaniu po nich), tylko spacerujmy, wykorzystujmy nowe leżaki przed Centrum Informacji Miasta, ale też przez najbliższy rok podrzucajmy nasze pomysły Magistratowi – być może niektóre da się zrealizować.

No, sprawę karencji wyjaśniłem, teraz mogę iść na spacer. Na Bulwar.

Waldemar Duczmal

Comments

comments

2015 :: Stowarzyszenie Akcja Konin - Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta

Modernizacja strony www finansowana przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG