akcja Konin
Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta


Plan zrównoważonej mobilności miejskiej – jaki?

2016/03/11


Na stronie Urzędu Miejskiego w Koninie ukazała się dzisiaj ankieta dla mieszkańców dotycząca planu zrównoważonej mobilności miejskiej w naszym mieście. Jako organizacja, która zajmuje się poprawianiem miasta we wszystkich jego aspektach w pierwszym odruchu chcieliśmy poprosić naszych fanów o jej wypełnienie. Ale to był pierwszy odruch. Teraz już nie proszę, bo po jej przeczytaniu i próbie wypełnienia włos zjeżył mi się na głowie.

Obawiamy się, że wyniki nie będą miarodajne. Zacznijmy od początku. W ankiecie wymienione są prawie wszystkie jednostki administracyjne Konina. Prawie wszystkie, bo zapomniano o Międzylesiu (o błędzie w nazwie Glinki nie wspomnę). Wymieniono za to Mieczysławów… Obdzwoniłem kilku znajomych dobrze znających miasto – żaden z nich nie potrafił powiedzieć gdzie to jest. Udało mi się znaleźć ten obręb geodezyjny w Wikimapii. Szerszych informacji o Mieczysławowie udzielił mi kilka godzin po napisaniu tego artykułu radny Marek Cieślak – serdecznie dziękuję

3

Już w tym miejscu większość mieszkańców będzie miała kłopot z wypełnieniem ankiety, odpuści sobie. Mieszkając na I, II, III, IV, V Osiedlu itp. mało kto używa ich prawidłowych nazw administracyjnych. Nie przebiły sie do świadomości i raczej to nie nastapi. Piąte to piąte i już.

Spróbujmy wypełniać ankietę dalej: Co w głównej mierze wpływa na wybór środka transportu? Tutaj ciężko mi coś zaznaczyć. Najchętniej wymieniłbym inne, bo komfort czy punktualność to nie jest coś co mi się kojarzy z naszym MZK. Ale to oczywiście moja subiektywna ocena, ale niestety w ankiecie nie mam takiej możliwości. A im dalej w las, w ankietę, tym gorzej. Nie korzystam z roweru, zaznaczyłem już tą opcję, a mimo tego do końca ankiety w upierdliwy wręcz sposób pyta się mnie o moje wrażenia na temat ruchu rowerowego w naszym mieście. Odpowiedź na te pytania, które mnie nie dotyczą, jest wymagana do wysłania ankiety. Zabrakło pytań o komunikacje miejską, o parkingi płatne i bezpłatne i o wiele innych rzeczy istotnych dla mieszkańców w tym temacie. Na końcu ankiety jej twórcy dziękują za poświęcony na jej wypełnienie czas. Ja z góry dziękuję Wam za jej niewypełnienie.

Za tworzenie Planu zrównoważonej mobilności miejskiej dla miasta Konin odpowiedzialne jest Centrum Doradztwa Energetycznego Sp. z o.o. Krakowska 11 43-190 Mikołów, któremu serdecznie polecam publikacje na temat zrównoważonych planów mobilności miejskiej w której czytamy m.in.: Poniższe tematy są zazwyczaj brane pod uwagę w Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej: transport publiczny, transport niezmotoryzowany (ruch pieszy i rowerowy), intermodalność i mobilność typu door-to-door (z ang. „drzwi w drzwi”), bezpieczeństwo w ruchu drogowym, transport drogowy, logistyka miejska, zarządzanie mobilnością i Inteligentne Systemy Transportowe (ITS).

Urząd Miejski zapłacił za tą usługę 14 450 zł.

Waldemar Duczmal

Comments

comments

2015 :: Stowarzyszenie Akcja Konin - Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta

Modernizacja strony www finansowana przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG