akcja Konin
Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta


Zabudowa na Placu Zamkowym – polemika

2018/04/26


Prezentujemy tekst, nadesłany przez  AIG Architekci, polemizujący z artykułem  pt. Głos o zabudowie na Placu Zamkowym, w którym Filip Walkowiak przedstawił swój, ale także Akcji Konin, punkt widzenia na projekt nowoczesnej architektury na Placu Zamkowym. Dziękujemy zespołowi AiG Architekci za włączenie się do dyskusji.

Kontynuując polemikę dotyczącą przestrzeni miejskiej a dokładnie zabudowy terenu wokół synagogi w Koninie, zmuszeni jesteśmy odpowiedzieć na głos młodszego kolegi – architekta.
Mieszkając tu i tu pracując  proponujemy „impuls” przez wprowadzenie nowej jakości (która naturalnie nie wszystkim może się podobać). Pragniemy aktywować, budzić, zmieniać na lepsze. Co najważniejsze pchać ku rozwojowi. Nawet jeśli nasze pomysły budzą Wasze kontrowersje, to stanowisko wybitnych osobowości zasiadających w zacnym gronie Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków potwierdza nasze myślenie o historycznej przestrzeni miejskiej i współczesny sposób jej kształtowania
Wasze rady dotyczące formy zabudowy, które zawarliście w artykule z 13.04.2018 zawierają pewne racje. Dotyczą jednak innych przestrzeni – mniejszych niż te w Koninie.  I gdyby nie to, że Wasz artykuł został napisany w połowie kwietnia, pomyślelibyśmy, że czerpaliśmy z niego pełnymi garściami – projektując rok temu niewielki zespół mieszkalny na Placu Wolności w Rychwale.
Ale jesteśmy w Koninie. Mieście, które szuka ożywienia, przebudzenia.
I tego należy szukać właśnie wśród większych. Jak Rychwał w Koninie, tak Konin w Krakowie,  Poznaniu, Toruniu.
Na przyszłość bardzo proszę o to by cytować nas bez przekłamań i proszę naszych wypowiedzi nie wyciągać z kontekstu. Nie dopisywać nam intencji których nie mam: „cała architektura placu jest bezwartościowa” – rzeczywiście, w większości budynki nie przedstawiają znaczących wartości architektonicznych ale samo miejsce jako plac  – przeciwnie.
Nie chcemy naszą architekturą na siłę „wykrzykiwać, szokować ”. Po prostu stosujemy współczesne środki wyrazu i nic więcej. Zresztą tak już jest, że wszystko co nowe zanim się do tego przyzwyczaimy wywołuje emocje. Po latach jednak zostaje uznane, a nawet staje się symbolem miejsc. Tak było z Muzeum Guggenheima w Bilbao, Operą w Sydney,  wieżą Eiffla, Kaplicą Zygmuntowską na Wawelu i tysiącami innych obiektów na świecie.
Domyślamy się że kierują Panem dobre intencje, ale językiem architekta jest architektura. Proszę zmieniać Konin po swojemu. My będziemy to robić również po swojemu.

Zespół AiG Architekci.

 

Comments

comments

2015 :: Stowarzyszenie Akcja Konin - Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta

Modernizacja strony www finansowana przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG