akcja Konin
Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta


Watchdog Polska w Koninie

2013/06/01


Administracja się nie spodziewa, że obywatel skorzysta z drogi odwoławczej. Kiedy włączane są służby prawne samorządu i wymieniane wyroki to obywatel nie wie co zrobić. Kiedy ten obywatel zaczyna odpisywać w ten sam sposób to dynamika się zmienia, bo to znaczy że obywatel coś jednak wie. Wtedy postępowanie szybko się kończy *-usłyszeliśmy od Szymona Osowskiego z Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska, który na zaproszenie Akcji Konin wziął udział w spotkaniu z mieszkańcami Konina na temat społecznej kontroli władz samorządowych.

Sieć Obywatelskiej – Watchdog Polska, to organizacja, która działa na rzecz jak najłatwiejszego dostępu do informacji publicznej. Watchdog Polska uczy obywatelki i obywateli jak pytać władzę o ważne sprawy, jak korzystać z pełni praw i jak być skutecznym, żeby otrzymać odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Prawnicy tej organizacji bardzo pomogli Akcji Konin w jej ostatnich próbach uzyskania odpowiedzi na zadane pytania od konińskiego samorządu.

Zorganizowaliśmy spotkanie dla zainteresowanych tą tematyka osób na którym Szymon Osowski mógł się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniami w uzyskiwaniu informacji publicznej. To było spotkanie pełne dialogu, tak jak lubimy. Szymon na samym początku zaskoczył wszystkich swoimi pytaniami, które zmuszały do myślenia czym tak naprawdę jest informacja publiczna i na jakiej podstawie możemy domagać się jej udostępnienia. Gdy już udało mu się wciągnąć większość zgromadzonych w dyskusję usłyszeliśmy opowieść nie tylko o aktach prawnych, ale także wiele barwnych anegdot z całej Polski dotyczących podejścia samorządów ( i nie tylko) do spraw związanych z informacją publiczną. Bardziej zainteresowani tematem mogli zapytać o swoje wątpliwości i sposoby uzyskania odpowiedzi od władz na swoje pytania. Według Szymona ( a Akcja Konin oczywiście podziela to zdanie) jawne jest wszystko co dotyczy pracy samorządów ( od faktur, poprzez przelewy bankowe aż do wszystkiego rodzaju umów i ofert) i do sięgnięcia po tę informację wystarczy nam tylko Konstytucja RP, a pytający nie może się zniechęcać już pierwszą odmową instytucji do której się zwraca o udostępnienie informacji publicznej. W razie jakichkolwiek kłopotów-z uśmiechem i przymrużeniem oka kilka razy dodał Szymon-odpowiednie druki dostępne są na stronie http://informacjapubliczna.org.pl/ Prawnicy Stowarzyszenia chętnie też udzielą bezpłatnej pomocy do czego, w razie jakichkolwiek kłopotów, zachęcamy wszystkich, bo są naprawdę bardzo skuteczni.

Waldemar Duczmal

*Słowa Szymona przytaczamy za portalem www.lm.pl

2015 :: Stowarzyszenie Akcja Konin - Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta

Modernizacja strony www finansowana przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG