akcja Konin
Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta


Innowacje społeczne, komunikacja, partycypacja.

2014/02/28


Innowacje społeczne, partycypacja i komunikacja to temat kolejnego spotkania zorganizowanego przez Kaliską Inicjatywę Miejską i Akcję Konin w ramach projektu Liczy się miasto. Spotkaliśmy się 15 lutego 2014 r. w konińskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, żeby porozmawiać o naszych projektach, które w naszym zamyśle, mają zwiększyć partycypację w naszych miastach, ale przede wszystkim o tym jak mówić o tym mieszkańcom i jak ich w nie angażować.

DSCF3120

Prezentację przygotowała Justyna Król z United Nations Development Programme. Na początek opowiedziała nam o crowdsourcing’u – słuchaniu i korzystaniu z pomysłów ludzi do których się zwracamy z konkretnymi sprawami do rozwiązania. Wszystkich bardzo zaciekawił przykład z Malezji Malezja, Budżet 2014, który idealnie wpisuje się w to co w Koninie dzieje się obecnie. Inna jest tylko skala – u nas dwumilionowy budżet obywatelski, a w Malezji rząd postanowił, że wszyscy mieszkańcy mogą brać udział w konstruowaniu budżetu państwa. Wszyscy zauważyliśmy, że ogólnokrajowa akcja przyciągnęła bardzo ludzi, tak jak w Koninie, ale rząd malezyjski próbuje dalej wykorzystując już doświadczenia z wcześniejszych lat. Bardzo ciekawa była też amerykańska platforma wymiany idei między zwykłymi ludźmi, na której każdy, w jednej chwili, może zaprezentować swój pomysł na ulepszenie – Give a minute. Jak się okazuje takich platform komunikacyjnych nie trzeba tworzyć od podstaw, są już gotowe narzędzia do wykorzystania, wystarczy się zarejestrować i zacząć dialog – może to zrobić każdy. Tutaj przykładem była płatna (na szczęście niezbyt droga) strona Place Speak. Ale jak się okazuje nie musimy używać tylko platform komunikacyjnych, możemy nasze pomysły, jak ładnie nazwała to Justyna, „grywalizować”. Służy temu między innymi strona CommunityPlanIt. Świetnym przykładem takie „grywalizacji” wciągającej wszystkich zainteresowanych w rozwiązywanie problemów grę, którą stworzyli ludzie z UNDP w Mołdawii dotyczącą problemu bezrobocia wśród młodzieży. http://europeandcis.undp.org/blog/2014/02/14/playing-games-for-employment-defining-the-mission/ Gra została zakończona sukcesem. Ale wyniki nie były takie jakie przewidywano. Wskazały całkowicie nowe sposoby rozwiązania tego problemu z perspektywy młodych ludzi. Wydaje się nam więc, że warto zwrócić uwagę na taki sposób komunikacji.
Kolejnym przykładem było tzw, design thinking (myślenie projektowe), metoda wymyślona przez ludzi związanych z biznesem i twórczo zaadoptowana przez NGO. To zwrócenie się do odbiorców działań, przyjęcie ich sposobu myślenia, wykorzystanie ich kreatywności i wspólne wypracowania różnych rozwiązań i produktów. Za przykład posłużyła akcja UNDP w Bratysławie w czasie której organizacje pozarządowe postanowiły poprawić jakość komunikacji miejskiej pod względem jej dostępności dla niepełnosprawnych. Warsztaty przyniosły nieoczekiwane rozwiązania, o których nikt nigdy wcześniej nie pomyślał – Warsztat w Bratysławie.
Sporo było też w prezentacji Justyny o ekonomii behawioralnej. To tylko tak groźnie brzmi, ale to bardzo poważny temat w kontekście finansów, niekiedy zbyt małych, jakimi dysponują organizacje pozarządowe. Krótko mówiąc – czy można oferując tańsze rozwiązania doprowadzić do efektywnych zmian? O tym też musimy myśleć planując wszyscy nasze działania.

Na zakończenie mogliśmy zobaczyć przykłady angażowania ludzi, nawet w poważne rzeczy, poprzez zabawę – The Fun Theory. Zabawa może także zmieniać zachowania, najlepszym przykładem niech będą filmy, które możecie obejrzeć pod podanym linkiem. Polecamy chociażby przykład zachęcania ludzi do recyklingu szklanych opakować – wydająca śmieszne dźwięki specjalna skrzynia na butelki – bawi, uczy, wyrabia nawyki.
Dużo dyskusji było w czasie spotkania, szczególnie w jego końcowej części. O tym, że organizacje pozarządowe, nie zawsze dobrze dokonują analizy potrzeb ludzi na rzecz których pracują, że muszą to tłumaczyć prosto i wyraźnie, że nie mogą zostawiać ludzi z ich problemami, które zaczęły rozwiązywać, a rozwiązywanie to nie przebiega zbyt dobrze.
Dostaliśmy też cenną radę: angażujmy w początkowej fazie naszych działań przede wszystkim liderów innych organizacji, nieformalnych grup itp. To oni pociągną resztę mniej zainteresowanych za sobą.
Spotkanie przeniosło się potem do jednej z konińskich kawiarni, gdzie wraz z członkami kilku konińskich organizacji porozmawialiśmy sobie o różnych spojrzeniach na miejskie budżety i tutaj najciekawszą chyba rzeczą było spojrzenie na nie z punktu widzenia gender (o którym ostatnio tak głośno). Za ciekawą dyskusję dziękujemy Ewie Pieszczyk, która bardzo mocno potrafiła zainteresować nas tymi kwestiami.

Kaliska Inicjatywa Miejska i Akcja Konin dziękują Justynie i Ewie za moc inspiracji.

Link do całej prezentacji Justyny, całość w języku angielskim:
http://lifeanddev.wordpress.com/2014/02/16/co-z-tym-zaangazowaniem-komunikacja-partycypacja-innowacje/

Wkrótce kolejne spotkania z kolejnymi, ciekawymi ludźmi. O szczegółach napiszemy wkrótce.

2015 :: Stowarzyszenie Akcja Konin - Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta

Modernizacja strony www finansowana przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG