Ile powinno być podpisów pod projektem uchwały?
2015/10/23
[vc_row][vc_column][vc_column_text]Przewodniczący Wiesław Steinke w swoim oświadczeniu napisał: Tymczasem tegoroczne analizy przeprowadzone przez wiele instytucji – min. przez Fundację Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa (tą samą która zajmuje się obecnie jawnością obrad rad miejskich i rad powiatów w Polsce) – wskazują że najwłaściwszym byłoby określenie progu procentowego osób uprawnionych do głosowania, które powinny podpisać się pod wnioskiem o uruchomienie inicjatywy uchwałodawczej. Stąd moja propozycja aktualizacji konińskich zapisów uchwały.
A ile tak naprawdę mogłaby wynosić liczba głosów pod konińską inicjatywą uchwałodawczą? Postanowiliśmy to policzyć na podstawie przywołanego przez przewodniczącego Steinke opracowania.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
Znany jest nam raport Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa – do pobrania tutaj. Prezentujemy obok tabelkę dotyczącą inicjatyw uchwałodawczych w miastach, w których Centrum prowadziło swoje badania. Na jego potrzeby stworzono specjalny wskaźnik, cyt.:” Wskazaną w statucie minimalną liczbę podpisów odnieśliśmy do liczby mieszkańców. Indeks wynikły z tego działania określiliśmy jako: indeks Wskaźnika Inicjatywy Uchwałodawczej Mieszkańców, w skrócie WIUM. Przykładowo, jeżeli dane miasto liczy 50.000 mieszkańców, a minimalna liczba wskazana to 5000, zatem indeks wynosi 10,00. (50000/5000=10). Im wyższa wartość indeksu WIUM, tym bardziej dana jednostka liberalnie podchodzi do kwestii minimalnej liczy mieszkańców jaka musi się podpisać pod listą popierającą inicjatywę uchwałodawczą. Im wyższy WIUM, tym łatwiej jest mieszkańcom zebrać określoną minimalną liczbę podpisów dla uruchomienia inicjatywy uchwałodawczej. Średni ogólnopolski indeks WIUM we wszystkich trzech grupach wynosi 260,41. W grupie powiatów ziemskich średni indeks WIUM wynosi 265,47, w grupie powiatów grodzkich średni indeks WIUM wynosi 291,87, w grupie miast nie będących powiatami grodzkimi średni indeks WIUM wynosi 223,91. „
Konin w raporcie wymieniony jest kilkukrotnie, niestety nie ma w prezentowanej tabelce naszego wskaźnika WIUM, więc sami postanowiliśmy go wyliczyć. Wynosi on 76932:200= 384,66, co plasuje nas prawie w czołówce miast na prawach powiatów grodzkich, pod względem liberalnego podejścia do liczby mieszkańców, która potrzebna jest do poparcia inicjatywy uchwałodawczej. Dobrym przykładem jest tu Olsztyn – 175 tys mieszkańców, 150 wymaganych podpisów, WIUM=1164,5. Gdybyśmy limit podpisów zwiększyli do 1000, to spadlibyśmy na jedno z ostatnich miejsc z WIUM=76,93.
Najistotniejsza jest chyba rekomendacja twórców tego raportu: zalecają, jako najbardziej przejrzyste i sensowne, powiązanie procentu osób uprawnionych do głosowania z frekwencją wyborczą w wyborach samorządowych.
Uprawnionych do głosowania w ostatnich wyborach było ok. 63 tys wyborców, zagłosowało ok 23 tys i tylko tych, jako aktywnych mieszkańców należałoby wziąć pod uwagę. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wcześniej wyliczony, korzystniejszy WIUM (384,66) to do złożenia projektu uchwały wystarczyłoby 60 podpisów, jeśli weźmiemy WIUM mniej korzystny (76,93), to podpisów powinno być 298. Krakowskim targiem zostańmy więc przy 200. Jak wynika z powyższych wyliczeń, to i tak sporo.
Waldemar Duczmal[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1632″ img_size=”large” alignment=”right”][/vc_column][/vc_row]