akcja Konin
Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta


Kolejka po jawność

2015/09/19


[vc_row][vc_column][vc_column_text]24 czerwca 2015 r. konińscy radni głosując przyjęcie Uchwały nr 138 w sprawie przyjęcia Statutu Konina, nie uwzględnili jednej z rekomendacji Komisji Statutowej, która tekst ujednoliciła, w wyniku czego w Statucie Konina nie zawarto obowiązkowego publikowania imiennych zestawień głosowań radnych nad poszczególnymi uchwałami w Biuletynie Informacji Publicznej. Opisywaliśmy to już w artykule Hamulcowi jawności – zachęcamy do przeczytania, bądź przypomnienia go sobie – wymieniliśmy tam nazwiska wszystkich radnych, którzy byli zarówno za jak i przeciw umieszczeniu tego punktu w Statucie. 

W czasie dyskusji, przewodniczący Rady Miasta, dr Wiesław Steinke, rekomendował zainteresowanym wyborcom wizyty w Biurze Rady Miasta i spisywanie rozkładu głosów z udostępnionych tam dokumentów, cytat:”  „Jeśli ktoś chce kreować lokalna rzeczywistość i mieć na nią wpływ, to zakładam, że nie jest trudnością przyjście i zapoznanie się na miejscu. Rozumiem, że nie chce mieć połowicznej wiedzy.”

Jako, że Akcja Konin, wspólnie z Ruchem Miejskim OK Osiedle Konin, nie chce mieć połowicznej wiedzy, postanowiliśmy 21 października razem udać się do Biura Rady Miasta, żeby skorzystać z przysługującego nam prawa do informacji publicznej. Zapraszamy też innych zainteresowanych głosowaniami naszych radnych do ustawienia się z nami w Kolejce po jawność.

21 października, o godzinie 11.30, przed wejściem do Biura Rady Miasta ustawi się Komitet Kolejkowy, który będzie zarządzał kolejką żądnych wiedzy mieszkańców Konina. Każdy z kolejkowiczów będzie miał prawo do zapoznania się w Ratuszu z jednym głosowaniem[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

 

 

W kolejce i dookoła niej będziemy w tym czasie zbierać podpisy mieszkańców Konina pod inicjatywą uchwałodawczą, dzięki której wprowadzimy do Statutu Konina zapis, który brzmi:

„W Uchwale nr 138 z Rady Miasta Konina z dn. 24 czerwca 2015 r. dokonuje się następujących zmian: art 82 ust 3 otrzymuje następujące brzmienie: Uchwały Rady i imienne zestawienia głosowań są  dostępne w BIP.”

Prezentujemy obok tekst całego projektu uchwały wraz z uzasadnieniem i przy okazji prosimy wszystkich zainteresowanych o zbieranie podpisów już od teraz. Tutaj możecie pobrać odpowiedni druki projekt uchwały  i lista podpisów

Pamiętajcie, że listy mogą podpisywać tylko pełnoletni mieszkańcy Konina. Każdy zbierający musi też mieć przy sobie projekt uchwały do wglądu. Wypełnione listy odbierzemy od Was – wystarczy tylko napisać na adres waldemar.duczmal@akcjakonin.pl i pojawi się u Was przedstawiciel Akcji Konin lub Ruchu OK Osiedle Konin.

Do zobaczenia w Kolejce po jawność już za miesiąc. Liczymy na Was.

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1373″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]

2015 :: Stowarzyszenie Akcja Konin - Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta

Modernizacja strony www finansowana przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG