Liczy się miasto – relacja ze spotkania.
2014/03/25
15 marca naszymi w ramach projektu Liczy się miasto zaprosiliśmy do Konina Różę Rzeplińską i Elżbietę Morawską z zaprzyjaźnionego, od lat z Akcją Konin, Stowarzyszenia 61. Stowarzyszenie 61 prowadzi serwis MamPrawoWiedzieć.pl zajmujący się pracą polskich parlamentarzystów w Sejmie, Senacie i Parlamencie Europejskim, a razem z Akcją Konin rozwojem projektu lokalnych serwisów monitorujących działania radnych. Tematem spotkania było Dlaczego warto wiedzieć co robią władze lokalne, ale rozmawialiśmy nie tylko o tym.
Na początek Róża opowiedziała o tym jak powstało Stowarzyszenie 61 i serwis www.mamprawowiedziec.pl i o idei vote smart (ruchu monitorującego osoby na wybieralnych stanowiskach publicznych), która jest bardzo mocno rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych. Osiem lat temu, gdy powstawało Stowarzyszenie 61, nikt w Polsce nie zajmował się takim monitoringiem. Usłyszeliśmy też o tym jak zespół Stowarzyszenia 61 prowadzi swoje prace. Idealnym przykładem były tu wybory do Parlamentu Europejskiego. Mogliśmy zobaczyć jedne z najpełniejszych baz danych kandydatów w tegorocznych wyborach i ankiety do nich rozsyłane, bo Stowarzyszenie 61 interesują poglądy jakie na wiele zagadnień, z którymi zmierzą się potem w swojej pracy, mają kandydaci. Ankiety zostały opracowane z socjologami i dają pełny przekrój kandydata, który na nie odpowiedział. Zapraszamy przy okazji do zapoznania się z sylwetkami kandydatów z Wielkopolski [link]. Zachęcamy też do korzystania z archiwum serwisu, który jest jedną z najpełniejszych historii ostatnich lat polskiego parlamentaryzmu. W serwisie można zobaczyć m.in. naszych wielkopolskich posłów i senatorów, przeczytać ankiety, które wypełniali w czasie wyborów i porównać z nimi ich obecną pracę.
Opowieść naszych gości pełna była anegdot z ich kontaktami z polskimi politykami i ich asystentami. Jak się okazuje, to co robi Stowarzyszenie 61 to nie tylko praca przy tabelkach, ale kontakt z żywymi, barwnymi ludźmi i inspirowanie wolontariuszy i innych organizacji do podobnych działań. O tym właśnie było w dalszej części spotkania, bo koniński serwis monitorujący pracę naszych samorządowców [link] to efekt (najpierw) przypadkowego spotkania ludzi ze Stowarzyszenia 61 i Akcji Konin, a potem ich wspólnej rocznej pracy. Wywiązała się przy tym ciekawa dyskusja z dwójką konińskich radnych, którzy przyszli na spotkanie. Ich uwagi zapisaliśmy, rozważymy wprowadzenie niektórych zmian, które proponowali. Opowiedzieliśmy także o naszych kolejnych, wspólnych planach dotyczących monitorowania lokalnych samorządów. Postanowiliśmy narzędzia, które wypracowaliśmy w ostatnim roku rozdawać innym organizacjom zainteresowanym podobnym monitoringiem w swoich miastach, gminach, powiatach itp. Cieszymy się, że spotkało się to też z zainteresowaniem naszych gości z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej. Cieszymy się , że prawdopodobnie w niedługim czasie u naszych sąsiadów zaczną się podobne działania. Będziemy pomagać i kibicować.
Wracając jednak do głównego tematu spotkania Dlaczego warto wiedzieć co robią władze lokalne świetnie podsumowała to Róża: „Wybory to jak rozmowa kwalifikacyjna do pracy, program wyborczy to jak CV. My, jako obywatele, mamy prawo pytać , ponieważ przez cztery lata płacimy im pensje”.
Waldemar Duczmal