akcja Konin
Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta


Spotkania z młodzieżą – KBO

2014/06/20


Oprócz organizowania maratonów pisania wniosków do KBO spotykaliśmy się przez kilka dni, wspólnie z Pracownią Miejską, z uczniami konińskich szkół: Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego, I Liceum im. Tadeusza Kościuszki i Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych.

DSCF4250_Fotor

 

Na początku każdej z lekcji na których byliśmy krótko przybliżaliśmy ideę, która przyświeca wprowadzeniu budżetu obywatelskiego w Koninie (nie wszyscy wiedzieli jeszcze o tym narzędziu), a potem rozmawialiśmy już tylko o pomysłach młodzieży do KBO. Przy okazji pokazywaliśmy też wnioski, które udało się nam stworzyć w czasie naszych dwóch maratonów. Uczniowie pomysłów mieli sporo – począwszy od zagospodarowania czasu młodzieży ( koncerty, miejsca spotkać integracyjnych, przeróbka skateparku), poprzez sprawy związane z ich szkołami (np. parkingi przed budynkami szkół), aż do spraw związanych z poprawieniem wielu rzeczy w mieście – czasomierze przy sygnalizacjach świetlnych na ważnych skrzyżowaniach, nowe chodniki i drogi, siłownie zewnętrzne dostępne dla wszystkich bez względu na wiek itp. Wszystkie te pomysły młodzież „przelewała” potem na papier ucząc się przy okazji wypełniania wniosków do KBO. To akurat nie było trudne. Powstało przy okazji kilka fajnych wniosków, które obiecaliśmy złożyć w imieniu piszących.

Wiele osób w czasie dyskusji dzieliło się z nami swoimi wątpliwościami, pytaniami „czy ktoś weźmie to pod uwagę?”, „czy to coś zmieni?”. Jeszcze raz odpowiadamy tutaj: TAK, trzeba tylko bardzo mocno chcieć, naciskać włodarzy miasta i  jasno określać swoje oczekiwania. KBO w tym pomoże na pewno.

Dziękujemy dyrekcjom szkół za możliwość porozmawiania z uczniami i dziękujemy wszystkim klasom z którymi rozmawialiśmy za ich zaangażowanie i pomysły do KBO.  Mamy nadzieję, że część z nich znajdzie się we wnioskach do KBO, że uczniowie je napiszą i będą je promować wśród swoich znajomych.

 

P.S. Pomysły na koncerty przekazaliśmy chłopakom z Musztardy.

 

Waldemar Duczmal

2015 :: Stowarzyszenie Akcja Konin - Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta

Modernizacja strony www finansowana przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG