akcja Konin
Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta


Lokalne MamPrawoWiedzieć

2015/05/04


[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Dzisiaj będziemy się chwalić. Będzie trochę reklamy i autoreklamy.

Kutno, Złotoryja, Września, SzczecinGrodziskKalisz, Lubartów, Wałbrzych, Ełk, Lublin, Zabrze, Radom, Słupsk, Suwałki i  Toruń. Gdy klikniecie na odnośnik do któregoś z tych miast, zostaniecie przeniesieni do serwisów podobnych do konińskiego serwisu o pracy Rady Miasta – MamPrawoWiedziec. Niektóre z nich zapełnione są już danymi, niektóre z nich dopiero zaczynają monitoring radnych. Kliknęliście na kilka z nich? Podobają Wam się? To efekt roku pracy organizacji z tych miast, Stowarzyszenia 61 i Akcji Konin. I mamy wszyscy nadzieję, że to dopiero początek tej, jak się śmiejemy, ekspansji. Ale zacznijmy od początku…

Kiedy w kwietniu 2012 roku zeskanowaliśmy ulotki wyborcze naszych radnych i umieściliśmy je na naszym forum nie wiedzieliśmy jeszcze, tak naprawdę, jak je w pełni wykorzystać. To było tylko takie internetowe archiwum do którego dostęp miał każdy zainteresowany. Dopiero gdy użytkownicy forum zaczęli komentować programy wyborcze radnych, porównywać z głosowaniami na sesjach Rady Miasta, dosyłać nam nowe ulotki,  w naszych głowach zaświtała myśl: a może pójść o wiele dalej? Może wyborcze obietnice warto porównać z pracą radnych, które je składali? Nie wiedzieliśmy wtedy jeszcze jak.  Przypadek sprawił, że kilka miesięcy później, piszący te słowa, poznał w Programie Liderzy PAFW Różę Rzeplińską, prezeskę Stowarzyszenia 61, które prowadzi serwis monitorujące pracę polskich parlamentarzystów MamPrawoWiedziec. Stowarzyszenie 61 było w posiadaniu odpowiednich narzędzi , a Akcja Konin pomysł jak to przełożyć to na poziom  lokalny,  na rady miast i gmin. Nasze połączone siły napisały projekt, który zaakceptowała Fundacja Batorego i dzięki jej grantowi mogliśmy zacząć pracę.

To nie było proste, bo pomysł trzeba było przełożyć na informatyczny język, nasze idee trzeba było wcielić w czyn. Informatycy z którymi próbowaliśmy współpracować nie spełniali pokładanych w nich nadziei, chcieliśmy naprawdę bardzo prostej rzeczy (może zbyt prostej?). Założyliśmy sobie, że do każdej informacji o pracy danego radnego będzie można dotrzeć maksimum trzema kliknięciami, bez frustrującego sprawdzania poszczególnych stron, tak ma to miejsce na niektórych Biuletynach Informacji Publicznej. A’propos BIP – serwis miał też wpłynąć na sposób prowadzenia BIP w Koninie. Wyprzedzając trochę fakty, możemy stwierdzić, że trochę się na nim poprawiło. Trochę. Udało się nam w końcu znaleźć odpowiedniego człowieka do zaprojektowania serwisu. Polecam innym organizacjom przy tej okazji Michała Szotę. To jemu zawdzięczamy prosty interfejs strony, który zresztą użytkownicy bardzo sobie chwalą.

A co w serwisie? Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać Konin.MamPrawowiedziec.pl  krótki opis funkcjonalności serwisu, bo to narzędzie nie tylko dla zainteresowanych pracami samorządu, ale (przede wszystkim) dla tych, którzy dotychczas interesowali się nimi trochę mniej – taka mała instrukcja obsługi. Podstawową funkcją jest po prostu wyborco, poznaj swoją radną/swojego radnego. Służą temu wizytówki radnych, w których zawarte są wszystkie informacje o nich. Oprócz okręgów z których startowali i ilości uzyskanych głosów możecie się tu zapoznać z ich programami wyborczymi, oświadczeniami majątkowymi, interpelacjami i wnioskami budżetowymi, które składają. Specjalne diagramy pozwolą się wam zorientować jak radni głosują i sprawdzić ich obecności na sesjach. Możecie tu podejrzeć wszystkie dotychczasowe uchwały z obecnej kadencji i sprawdzić jaki głos w każdym głosowaniu oddał radny. Rozkład głosów, ale w rozbiciu na poszczególne sesje Rady Miasta można też zobaczyć na karcie zatytułowanej Sesje. Tu możecie przy okazji porównać sobie głosowanie Waszego radnego z głosowaniami innych. Naszą dumą i sporym osiągnięciem, dzięki informatykom Stowarzyszenia 61, jest wyszukiwarka specjalnie przystosowana dla naszych potrzeb. Dzięki niej możecie wyszukiwać uchwały po ich numerach, tytułach (nawet fragmentach tytułów, ich zawartości. Są tak dokładne, że wystarczy np. wpisać jakąś ulicę i wyświetlą się Wam wszystkie uchwały z tą ulicą związane, chcecie znaleźć uchwałę dotyczącą numeru działki w mieście – proszę bardzo, wpiszcie jej numer. Możliwości jest nieskończenie wiele. Dodatkowo wszystkie uchwały pogrupowane są w tagach. Klikamy np. tag PWiK i wyświetla się cała lista uchwał z tym tagiem związana. Najwięcej prac Rady Miasta ma miejsce w jej komisjach. W serwisie znajdziecie protokoły ze spotkań wszystkich komisji Rady Miasta wraz z ich porządkiem. Bezpośrednio z serwisu możecie też odsłuchać sesji Rady w internecie. I jeszcze jedna, naczelna zasada, której zawsze przestrzegamy – nie komentujemy w serwisie prac naszego samorządu, to do użytkowników należy wyciągniecie wniosków po zapoznaniu się z dokumentacją i zrobienie z nimi odpowiedniego użytku, np. przy urnie wyborczej.Zachęcam do testowania i przesyłania nam uwag, jeśli się Wam jakieś nasuną. Lubimy testować pomysły użytkowników – po pierwszej odsłonie serwisu w 2013 roku użytkownicy pomogli nam udoskonalić te strony, a także zgłosili  kilka fajnych pomysłów, które wprowadziliśmy.

Wróćmy teraz do miast, które wspomniałem na początku. Naszym celowym zamierzeniem było takie zaprojektowanie wszystkiego, żeby można było takie serwisy bez dużych kłopotów zakładać w innych miastach, gminach, powiatach, nawet województwach. I to się własnie teraz dzieje dzięki projektowi Stowarzyszenia 61 w którym Akcja Konin jest partnerem. Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, bo te 15 miast, które wymieniłem, to nie wszystkie, które chciały mieć u siebie serwisy monitoringu radnych. Zaczęło się od Kutna, od młodego chłopaka zainteresowanego bardzo mocno samorządem – Dawida Stanowskiego. Sam, od podstaw, przy naszej minimalnej, pomocy stworzył Kutno.MamPrawoWiedziec.pl i dzięki temu wiedzieliśmy, że jest to na tyle proste, że w innych miastach każdy da sobie radę. I faktycznie tak się dzieje, a my cieszymy się bardzo, że Akcja Konin znalazła naśladowców. Cieszymy się też, że znaleźliśmy fantastycznych ludzi w całej Polsce, którzy w ciągu roku stworzyli zgrana ekipę, inspirującą się wzajemnie, wymieniającą się pomysłami, pomagającą sobie wzajemnie. To także było celem Akcji Konin od samego początku – „sieciowanie się” (nie lubię tego słowa, ale tylko takie znam) organizacji i grup nieformalnych wokół wspólnych celów. Świadomość, że ktoś myśli i działa podobnie daje niesamowitej energii do pracy. Jest tylko jeden mankament całego projektu, dość emocjonalny – pracujemy ze sobą online, rzadko się widujemy, wielka szkoda.

Dość o emocjach, bo wypada jeszcze wspomnieć co osiągnęliśmy, na razie w Koninie i w Kutnie (bo pozostałe działają dopiero od trzech miesięcy), dzięki MamPrawoWiedziec. O pozytywnych zmianach w BIP już wspomniałem. Co jeszcze? Integrujemy wokół siebie coraz większą grupę ludzi zainteresowanych funkcjonowaniem samorządu w Koninie i w kraju – to cieszy bardzo. Serwisy stały źródłem informacji nie tylko dla wyborców, ale i dla mediów, bo oprócz tego, że zapełniamy je treściami, to także chętnie dzielimy się informacjami, które uzyskaliśmy, a które nie zawsze znajdują się na stronach MamPrawoWiedziec ze względu na trochę zamknięta formułę. Dzięki serwisom mieszkańcy, niekiedy pierwszy raz w życiu (naprawdę) dowiadują się kto reprezentuje ich okręg w Radzie Miasta i przy okazji jak reprezentuje, bo znajdą tu interpelacje radnych i ich wnioski do budżetu.

W większości serwisów zamieszczono już ulotki radnych, w konińskim na razie ich nie ma, bo mimo próśb wysłanych do komitetów wyborczych, żaden ulotek nam nie przysłał. Jedyny komitet wyborczy, który nam odpowiedział na mailową prośbę stwierdził, ze nie posiada ulotek swoich kandydatek i kandydatów na radnych. To naprawdę nie żart. Mail, który zamieszczam poniżej, wzbudził wiele śmiechu nie tylko w Koninie, ale i w kraju:[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”788″ border_color=”grey” img_link_large=”” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Wkrótce wystąpimy więc bezpośrednio do radnych o ich wyborcze programy z wyborów samorządowych i mamy nadzieję, ze będziecie nas w tym wspierać. A może Wy zachowaliście sobie jakieś? Chętnie wykorzystamy skany, które nam przyślecie na adres waldemar.duczmal@akcjakonin.pl. Dzięki temu także Wy będziecie współtworzyć Wasz serwis. Tak, Wasz…, bo my go tylko prowadzimy.

Waldemar Duczmal[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

2015 :: Stowarzyszenie Akcja Konin - Miasto dla Obywateli - Obywatele dla Miasta

Modernizacja strony www finansowana przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG